Wise – recenze 2023 + bonus

Úvod > Wise > Wise – recenze 2023 + bonus

14. 02. 2023

Co je služba Wise?

Jedná se o další fintech projekt původem z Estonska se sídlem ve Velké Británii (založen v r. 2011), který Vám umožní zdarma založit si a vést bankovní účty v desítkách světových měn. Dále Vás potěší velmi levnými mezibankovními převody v cizích měnách, a to díky nízkým kurzům i poplatkům za převod. Hlavní výhody služby jsou hlavně bezpečnost a rychlost.

Proč je Wise výhodný oproti českým bankám?

Zejména proto, že za vedení multiměnového účtu (40+ měn) nic neplatíte a při konverzi měn se používá tzv. středový kurz devize. Česká banka při převodu na zahraniční účet použije kurz pro nákup zahraniční měny, který je pro Vás podstatně méně výhodný oproti středovému kurzu.

Poplatky za převod peněz

Poplatek za převod se liší podle částky. Pro menší částky (do 6 000 Kč) se strhává nominální sazba v hodnotě 42 Kč. Za převod vyšší částky zaplatíte 0,7 % (u EUR plateb) a 1 % (u USD plateb) z odeslané částky. Pro převod peněz do České republiky se platí u menších částek pevná sazba 1,55 EUR do 200 EUR, 1,39 GBP do 200 GBP a 3 USD do 300 USD.

Jak probíhá platba?

Vše můžete vyřešit z pohodlí svého chytrého telefonu pomocí skvěle graficky zpracované aplikace, která je zatím v angličtině. V appce kliknete na tlačítko „Send“ a v následujícím formuláři vyplníte částku a zdrojovou měnu pro převod. Dále vyplníte cílovou měnu. Ihned vidíte poplatek za převod, směnný kurz a kolik obdrží příjemce. Vše je tedy zcela transparentní. V dalším kroku vyberete příjemce peněz. Pokud nemáte příjemce ve svém adresáři a neznáte jeho IBAN, tak stačí vyplnit jeho jméno a email. Příjemci přijde email, ve kterém je přesměrován na stránku, kde IBAN vyplní a Wise se o zbytek postará. Pokud IBAN vyplníte, tak dojde ihned k převodu peněz. Převod trvá zpravidla 1–3 dny dle cílové země. Platbu lze poslat i přes webové stránky bez nutnosti používat mobilní aplikaci. Pokud nemáte na svém účtu dostatek finančních prostředků pro okamžitý převod, Wise Vás vyzve k převodu přesné částky z Vašeho tuzemského účtu na účet Wise vedený u Raiffeisenbank. Při platbě vyplníte do kolonky zpráva pro příjemce referenční číslo, které Vám Wise přidělí. Nabít peníze na svůj účet můžete i online pomocí Vaší platební karty, Apple Pay nebo Google Pay.

TransferWise - převod peněz

Druhy účtů

U Wise je možno založit buď osobní nebo podnikatelský účet. Na účet můžete zdarma přijímat platby v zahraničních měnách. Každá měna má své číslo účtu – IBAN, které sdělíte odesílateli peněz. Založení účtu probíhá online přes mobilní aplikaci. Není nutno podepisovat žádnou písemnou smlouvu a založení trvá max. 24 h (v pracovní den). Ověření identity probíhá vyfotografováním Vašeho OP a zasláním přes appku v průběhu zakládání účtu. Identitu je nutné ověřit pro následné zaslání platební karty na Vaši adresu.

TransferWise - přehled účtu

Platební karta

Přes mobilní appku můžete požádat o vystavení a zaslání platební karty, díky které můžete vybírat a platit ze svého osobního nebo podnikatelského účtu u Wise. Podmínkou zaslání platební karty je, abyste měli na účtu alespoň 20 GBP. Karta Vám bude doručena do cca 10 dní Českou poštou za malý poplatek 6 GBP (cca 174 Kč). Po jejím přijetí provedete aktivaci prostřednictvím mobilní aplikace, a to zadáním 6místného kódu, který naleznete na přední straně karty pod Vaším jménem. Po aktivaci se Vám ukáže PIN, který lze později také v appce kdykoliv zobrazit. PIN nelze změnit na vlastní. Karty jsou vydávány společností Mastercard. Za vedení a platby kartou neplatíte žádné poplatky. S kartou můžete platit v kamenných obchodech, na internetu (včetně ochrany 3D secure) a vybírat z bankomatů téměř po celém světě. Platby jsou zcela zdarma a výběry z bankomatů jsou bez poplatků do částky 200 GBP/250 USD/měsíc. Pokud přesáhnete tento limit, tak peníze můžete vybrat, ale Wise Vám bude účtovat poplatek 2 % z vybírané částky. Podobný poplatek mají i konkurenti Curve Card, Revolut apod.

Pro koho je služba určena?

Službu využijí ti z Vás, kteří občas nebo pravidelně přijímají či odesílají peníze ze zahraničí. Můžete tak ušetřit nemalé peníze oproti drahým českým bankám.

Bonus pro Vás

Pokud chcete zkusit Wise využít, klikněte na odkaz převést peníze zdarma a Váš první převod v hodnotě do 500 GBP bude zcela zdarma.

Závěr recenze

Službu zkouším již delší dobu. Zrealizoval jsem již několik převodů a vše proběhlo hladce. Platební karta dorazila také v pořádku za cca týden od objednání. Nezbývá tedy nic jiného než službu doporučit, pokud často posíláte nebo přijímáte peníze za zahraničí.

Společnosti

Twisto Curve Card Revolut Monese Plutus mBank Wise Raiffeisenbank Kryptoměny Kurzy pro radost

O mě

Jsem fanda nových IT technologií a to i v oboru fintechů. Již několik let využívám moderní způsoby placení přes mobil a zahraniční účty. Na tomto webu jsem publikoval několik svých recenzí a mé zkušenosti při používání těchto nových fintechů.

© 2024 Všechna práva vyhrazena. | Provozovatel webu: Libor Tušar, Severní 1020, 664 42 Modřice | Osobní blog | Na stránkách využívám affiliate odkazy.  

mail